Una estació d’esquí: Baqueira/​Beret (Pirineus, Catalunya)

Una estació d’esquí: Baqueira/​Beret 2018-2019 (Pirineus, Catalunya)

FITXA TÈCNICA

165 km esquiables
111 pistes: 6 verdes (5 km.), 43 blaves (75 km.), 45 vermelles (59 km), 17 negres (20 km).
3 itineraris (5 km.)
7 Km de circuit d’esquí nòrdic
1 Snowpark, 1 Stadium de slalom, 1 Ski Kronos, 1 Boardercross, 1 Funpark
Zona freeride
36 remuntadors: 1 telecabina (9 places), 19 telecadires (10 desembragables 3×6, 7×4 i 9 pinça fixa 6×3, 3×2), 9 teleesquís (5 teleesquís, 2 teleesquí biplaça, 2 telecordas) i 7 cintes transportadores.
Capacitat de transport: 61.024 persones / hora
Moment de potència: 18.567*
Cota màxima: 2.610
Cota mínima: 1.500
Desnivell: 1.110
Àrea esquiable: 2.273Ha.
660 canons de producció de neu
Màquines per a preparació pistes: 15

* Moment de potència = Capacitat de transport x desnivell (de cada remuntador) / 1.000
≈ Capacitat de l‘estació = 18.567 esquiadors

BAQUEIRA

Nivell
de dificultat
NomCota sortida
metres
Cota arribada
metres
Longitud inclinada
metres
Desnivell
metres
Amplada mitja
metres
Superfície pista
hectàrees
Superfície neu produïda
hectàrees
DifícilBaqueira1.873,01.504,51.484368,5355,234,9
DifícilEsquirós1.844,31.705,0580139,3191,111,2
FàcilTortuga1.844,31.742,5839101,880,690,7
DifícilPinarrets1.770,01.735,08835,0200,181,1
Molt fàcilRabada1.896,51.844,031552,5431,373,6
FàcilEra Cabana2.037,11.842,31.666194,8355,764,2
Molt fàcilEra Coma2.037,11.842,31.097194,8394,273,9
Molt fàcilPastors1.896,01.845,056551,0301,70
FàcilTa Orri2.033,02.002,013931,0270,370,7
DifícilMirador2.447,01.842,42.592604,65514,3410,3
FàcilPla de Baqueira2.200,01.857,01.479343,0507,435,9
DifícilPla de Baqueira2.202,01.860,02.368342,05613,186,8
DifícilStadium2.155,01.880,0934275,0666,15
FàcilVista Ruda2.197,01.866,01.438331,0507,18
Molt difícilLuis Arias2.464,01.900,02.080564,0316,506,0
Dificultat extremaPassarells2.172,01.928,0493244,0190,93
Molt difícilPales der Arias 12.384,02.212,0413172,0321,34
FàcilPales der Arias 22.217,01.858,01.933359,0224,452,0
DifícilGuineu2.440,02.291,0599149,0291,75
FàcilCara Nord2.472,01.851,03.588621,04114,4811,2
FàcilBlanqueta2.230,02.010,0835220,0241,82
Molt difícilTubo Nere2.281,02.114,0341167,0260,87
DifícilIsards2.311,02.135,1985175,9323,113,0
DifícilPerdiu Blanca2.153,01.977,0731176,0251,83
DifícilOs2.135,11.985,0494150,1311,53
DifícilTamarro2.135,12.004,0495131,1351,741,8
FàcilSalida cara norte2.084,01.938,0908146,0151,34
FàcilHorat deth Bò1.923,01.831,098592,0181,761,3
FàcilDera Cascada1.850,01.504,52.323345,5255,774,0
DifícilLebre1.995,01.765,0870230,0242,09
FàcilLenhadors1.617,01.524,027293,0230,631,1
DifícilTa Argulls2.363,02.202,0526161,0311,621,0
FàcilTa Argulls2.235,02.024,52.090210,5204,154,0
DifícilAudi Ski Kronos2.220,02.151,026469240,63
DifícilAntigua Solei2.295,02.201,040794,0381,541,8
ItinerariDeth Lac de Baciver2.280,01.851,02.349429,0206,53
ItinerariEscornacrabes2.458,01.903,02.156555,0208,90
Total Baqueira2.472,01.504,537.218621,0128,8080,5

BERET

Nivell
de dificultat
NomCota sortida
metres
Cota arribada
metres
Longitud inclinada
metres
Desnivell
metres
Amplada mitja
metres
Superfície pista
hectàrees
Superfície neu produïda
hectàrees
FàcilTa Beret 12.164,01.838,71.522325,3304,506,6
FàcilTa Beret 22.154,01.840,01.468314,0314,575,9
FàcilTa Beret 32.154,01.897,01.531257,0223,42
FàcilTa Beret 42.204,01.852,02.237352,0132,81
FàcilMarmòtes2.223,02.083,0844140,0241,99
FàcilTa Baqueira2.338,11.849,03.427489,1258,712,8
FàcilTorn de Baciver2.326,02.156,01.200170,0202,38
FàcilVista Beret2.158,01.851,02.299307,0337,647,2
FàcilTa Dossau2.338,11.975,02.036363,1265,370,4
FàcilDera Reina2.320,01.838,72.347481,3286,646,2
FàcilDera Reina 22.271,01.838,01.888433,0244,55
DifícilPins2.237,01.838,71.723398,3335,617,1
DifícilStadium Fernández Ochoa2.210,01.838,02.287372,0419,40
DifícilAudeth2.130,01.838,71.455291,3304,37
FàcilMolins2.204,01.838,02.163366,0306,44
Molt fàcilPla de Beret1.964,31.838,0863126,3312,683,7
Molt fàcilPla de Beret bis1.967,01.838,01.830129,0234,27
FàcilClot der Os2.203,01.838,02.091365,0398,255,0
FàcilCabanes2.195,01.838,02.364357,0184,26
FàcilColhet de Marimanha2.497,01.960,04.726537,0188,51
Molt difícilEgua 12.491,22.256,0723235,2282,05
DifícilEgua 22.479,02.102,01.617377,0233,74
DifícilEgua 32.442,02.145,01.226297,0273,27
DifícilDossau2.504,01.949,02.457555,0399,505,9
DifícilTicolet2.504,02.014,02.104490,0265,481,8
FàcilBlanhiblar2.219,51.838,72.303380,8296,786,9
DifícilComalada2.219,51.975,01.217244,5202,39
FàcilBoarder Cross1.998,01.876,01.116122,0362,56
DifícilPèira Arroja2.216,01.873,01.587343,0203,24
FàcilRoques d’en Macià2.223,02.125,083198,0171,39
FàcilCostarjàs2.321,02.067,01.788254,0193,46
DifícilPales deth Miei2.222,01.914,01.620308,0182,93
FàcilArriu dera Serra2.068,01.870,02.026198,0152,94
ItinerariTuc deth Miei2.317,01.927,01.598390,0243,76
DifícilBarlongueta2.320,01.843,02.801477,0102,80
DifícilParròs2.320,01.922,02.048398,0203,72
DifícilEsmeligàs2.291,01.923,01.572368,0263,32
DifícilSaumet2.377,01.969,01.372408,0202,81
Molt difícilSanglièr2.377,02.155,0851222,0171,41
Dificultat extremaGallina2.169,01.873,01.408296,0172,36
DifícilPaum2.169,01.998,0580171,0150,85
Molt difícilCraba2.384,01.998,01.721386,0193,35
Dificultat extremaOrri de Tredòs2.383,01.913,01.565470,0172,62
Dificultat extremaEstanholets2.455,02.305,02.100150,0194,09
Dificultat extremaBaciver2.605,02.203,02.061402,0193,92
Dificultat extremaOrqueta2.332,02.260,044872,0180,80
Dificultat extremaRoca Blanca2.455,02.317,01.394138,0202,72
Dificultat extremaTa Baciver2.305,02.203,0480102,0200,94
FàcilFunPark2.182,01.998,01.248184,0202,47
ItinerariLacs deth Clòt der Os2.338,02.112,0954226,0301,92
Total Beret2.605,01.838,084.160555,0198,059,5

BONAIGUA

Nivell
de dificultat
NomCota sortida
metres
Cota arribada
metres
Longitud inclinada
metres
Desnivell
metres
Amplada mitja
metres
Superfície pista
hectàrees
Superfície neu produïda
hectàrees
Molt difícilManaud2.466,02.086,01.890380,0264,97
Molt difícilMuguet2.470,02.092,01.673378,0182,97
DifícilSolei2.445,42.146,01.177299,4253,94
FàcilArgulls2.340,02.046,02.092294,0245,086,0
FàcilArgulls bis2.335,02.076,01.511259,0375,61
FàcilLhastres dera Mina2.389,62.289,0766100,6141,05
Molt difícilBarranc der Aire2.384,02.180,0656204,0231,51
FàcilCostes de Ruda2.384,02.041,01.892343,0234,28
FàcilTeso dera Mina2.365,02.052,01.875313,0163,03
FàcilCabirol2.302,02.247,022655,0160,35
FàcilBonaigua2.341,02.055,22.426285,8235,565,0
DifícilCresta de Bonaigua2.323,02.123,01.310200,0141,88
DifícilPala del Teso2.374,02.150,0924224,0181,65
DifícilMuntanyó2.501,02.102,02.467399,0246,03
Molt difícilCigalera2.502,02.194,01.650308,0182,95
FàcilLa Llança2.501,02.300,01.629201,0254,10
DifícilLa Peülla2.323,01.909,01.978414,0234,50
Molt difícilLes Paletes2.323,01.995,01.287328,060,72
DifícilBosc de la Peülla2.103,01.957,0354146,0210,73
Molt difícilLa Pala Gran2.300,01.993,0947307,0252,38
Molt difícilGerber2.257,01.936,0966321,0262,55
FàcilPleta del Duc2.323,01.909,83.492413,2227,743,7
DifícilPletiu d’Arnaldo2.207,01.998,0997209,0212,18
DifícilLa Perdiu2.221,02.111,0283110,0190,54
FàcilCap a Baqueira2.137,02.072,066665,0161,06
FàcilDel Riu2.102,91.909,82.593193,1133,44
Molt fàcilDebutants2.102,92.058,464344,5322,04
Total Bonaigua2.502,01.909,038.369414,082,8

Snowpark

Snowpark Era Marmòta

Snowpark Era Marmòta disposa de tres línies amb diferent dificultat: iniciació, intermig i experta. La instal·lació utilitza mòduls naturals i artificials que varien durant la temporada.

Està situat a la pista de Marmòtes i s’hi pot accedir pel TQ Fernández-Ochoa, pel TSD Dera Reina o pel TSD Jesús Serra.

Boardercross Blanhiblar

El boardercross situat a la pista Blanhiblar està pensat per a iniciar-se amb comoditat i seguretat en aquesta disciplina. Hi ha grans dubbies i zones peraltades però que es poden superar amb facilitat i fan que aquest circuit resulti molt divertit i accessible per a tothom.

L’accés es fa a través del telecadira Blanhiblar i la sortida del circuit torna a l’esmentat telecadira.

3 PARCS INFANTILS A LES PISTES

BAQUEIRA 1800
davant del telecadira Bosque.

Informació
Tel.: +34 606 544 132
Informació i reservas
[email protected]

BONAIGUA
al costat del nucli de serveis Bonaigua.

Per a nens a partir de 2 anys i mig sense bolquers. Horaris: de 9:30h a 16:30h.
Dies d’apertura limitats i sota reserva, consulteu.

Informació i reservas
Tel.: +34 606 544 132
[email protected]

BERET
davant de la torre de control.

Equipaments totalment renovats.

Informació i reservas
Tel.: +34 973 645 448 / +34 605 032 104
[email protected]